Očami zástupkyne petičného výboru Jany Michálkovej

Veľký vysielač som mala nad domom asi desať rokov a pravdu povediac, ani som ho nevnímala. Aź jedného dňa ma naň upozornil sused, že je to nebezpečná vec. Viac som to neštudovala, však nebudem predsa riešiť veci, ktoré nemám ako príliš ovplyvniť.

Jedného dňa som sa dozvedela, že na školu dávajú ďalší vysielač a vtedy sa vynoril ten červík z hlavy. Prelúskla som s mužom internet a našli sme odborníka z firmy Geovital, ktorého sme zavolali k nám, aby prišiel premerať záťaž podľa ich noriem. Nameral extrémne vysoké hodnoty v parčíku pod vysielačom (pred našim domom), v blízkom okolí, ale i v našom dome. Spodnú časť nám trocha ochránili hrubé múry z klasických tehál, ale podkrovie, kde spíme, je veľmi zlé. Odvtedy začal môj osobný boj. Informovanie poslancov o škodlivosti, hľadanie riešenia na odstránenie vysielačov (zatiaľ bez zmeny), hľadanie spriaznených duší. Jedna úspešná blokáda vzdušného internetu a inak dúfanie v trochu schopnejšieho starostu.

Medzitým sa táto téma jemne vírila medzi mamičkami zaujímajúcimi sa o škodlivosť očkovania. Tam sa objavila informácia ohľadom skorého zavádzania 5G a čochvíľa sa vynorila petícia STOP budovaniu 5G sietí na Slovensku. Tú som samozrejme podpísala a zdieľala. Niekedy na jar 2020 sa vynorila informácia, že 1.júna má prísť ku prideľovaniu licencií na 5G. To už sme vedeli, že je zle a musíme konať. S pár skúsenými ľuďmi v pozadí a akčným tímom, ktorý v jeseni 2019 bránil naše deti pred povinným očkovaním, sme sa pustili do práce.

Zistili sme, že je potrebné doplniť petičný výbor a určiť zástupcu petičného výboru. Sľúbené bolo, že pôjde len o korešpondenčnú adresu, tak som súhlasila. Trošku toho bolo nakoniec viac, ako len adresa, ale ak treba bojovať proti nášmu vysielaču, tak ako lepšie ako z tejto pozície?

V apríli a v máji 2020 do boja vytiahli aj pani Černá svojim listom adresovanému pani prezidentke a pán Harabin, ktorý svoje pripomienky adresoval rovno poslancom jednotlivých parlamentných výborov. Nejakým zázrakom sa nám podarilo vyzbierať vyše 14.000 podpisov. Napísala som otvorený list pre média a poslancov NRSR a petíciu sme v priebehu júna zaniesli všade, kde to len bolo možné – Národná rada SR, pani prezidentka, rozličné ministerstvá. Väčšina oslovených sa zbavila zodpovednosti tým, že našu petíciu presunuli na ministerstvo dopravy a zdravotníctva.

Na konci júna 2020 sa stal zázrak a vláda na poslednú chvíľu odložila schvaľovanie licencií na neskôr (čo sa stalo v decembri 2020).

Keď sme petíciu odnášali do NRSR, tak sme využili pekné počasie a strávili sme ho oslovovaním jednotlivých poslancov. Niektorí boli okamžite v obraze (ĽSNS), pre niektorých to bola nová téma. Najviac sme sa pobavili s pánom Ňarjašom, nakoľko sa v minulosti ku téme 5G vyjadroval verejne s tým, že by rád videl nejaké dôkazy. V priebehu pár hodín sme mu tieto zadovážili v podobe troch odborníkov (doc. Kopány, MUDr. Karpátová a Ivo – pozri zoznam expertov) a pred budovou parlamentu sme zorganizovali malú improvizovanú besedu pre pána Ňarjaša a zopár jeho spoluposlancov (OĽANO). Bohužiaľ, oficiálna debata so zdravotníckym výborom NRSR sa doposiaľ nekonala, lebo zasiahlo dovolenkové obdobie a neskôr korona hystéria.

Stretnutia na MZSR a MDVSR sa uskutočnili – pre podrobnosti pozri Stretnutie na MDV SR a Stretnutie na MZ SR. Bohužiaľ, žiadna následná aktivita zo strany štátnych orgánov sa napriek prísľubom nekonala.

V rámci komunikácii s úradmi sme zistili nasledovné – odborníci na 5G na MDVSR sú v skutočnosti len jeho propagátori, ktorí majú za úlohu šíriť o 5G pozitíva a zabraňovať šíreniu „hoaxov“. Od skutočných odborníkov, hlavne čo sa rizík týka, majú veľmi ďaleko. Zistili sme, že 5G tu nie je pre bežných občanov, ale pre priemysel (komu je vlastne určený priemysel???). Podobnú informáciu sme sa dozvedeli aj na MZSR – oni, ministerstvo, tu nie sú pre občana, ale pre priemysel. Hm. Na telekomunikačnom úrade (aj ten sme navštívili) sme zasa spoznali, že oni normy netvoria, neoverujú, iba preberajú, čo dostanú z EÚ. NIKTO na SLovensku nie je zodpovedný za prípadný negatívny zdravotný dopad na občanov. Mapu vysielačov, ako majú napr. v Čechách, u nás nemá nikto. Takže nikto netuší, aká skutočná záťaž elektrosmogu skutočne existuje.

Našu aktivitu vyburcovala v júli ešte jedna udalosť. Na poslednú chvíľu sa nám dostala informácia , že parlament má schvaľovať medzi opatreniami proti pandémii aj zásah do stavebného zákona a to taký, že malé vysielače (do výšky 1,5m, čo sú prakticky všetky nové vysielače 5G) nebudú potrebovať stavebné povolenie. Využili sme kontakty a s pomocou pána Ňarjaša a jemu blízkych poslancov sa podarilo túto katastrofu na poslednú chvíľu zažehnať.

Vlak bol rozbehnutý a zverejnená medializácia pomohla trochu zvýšiť záujem o túto tému. Oslovil nás časopis Zem a Vek a ponúkol nám tému čísla o 5G v auguste. Nesmierne nás to potešilo. Podarilo sa nám dohodnúť a v októbri sme získali nepredanú rentu v podobe vyše 3 tisíc časopisov. Pôvodoná myšlienka darovať ich poslancom NRSR sa rozšírila na primátorov a poslancov všetkých väčších miest. S menším zázrakom sa nám to v priebehu mesiaca podarilo.

Na jeseň sa začali organizovať rôzne demonštrácie proti pandemickým opatreniam, ktoré sme využili aj na prezentovanie ohrozenia elektrosmogom.

Úžasné dielo medzitým rozbehla Petra – najprv vytvorením stránky Slovensko bez 5G ešte niekedy v júni 2020 a potom s medializáciou témy v rôznych vysielaniach, ale najmä v cykle na Vlnách rozumu.

Uvidíme čo prinesie budúcnosť, potešiteľné je však určite to, že ľuďom sa spolu s umelou pandémiou otvárajú oči aj pre túto tému.

Pridajte svoj názor